Profesionalų diskusijos tęsiasi. Šį kartą Jūsų laukia įdomus odontologės Eglės Vindašiūtės-Narbutės pokalbis su ortodontu-ortopedu Robertu Kirliu apie dantų tiesinimo kapas. Kokios jų galimybės, privalumai ir trūkumai?
Proveržis ortodontijoje
Dantų tiesinimo kapos yra pristatomos kaip viena didžiausių ortodontinių naujovių. Nepaisant to, gyd. ortodontas-ortopedas Robertas Kirlys pasakoja, kad pati kapų idėja nėra nauja. „Dar studijų metais 1989 m. leidimo vokiškame vadovėlyje užtikau idėją apie vakuumines kapas. 2011 m. su kolega patys pradėjome eksperimentus – ant gipsinių modelių dėjome vakuumines kapas ir mėginome tiesinti. Efektas buvo, tačiau nedidelis. Pirmas gydymo atvejis pabaigtas breketais“.
Bėgant metams, kapų sistemos tobulėjo: šiandien jos gali išties daug. R.Kirlys su Airnivol ortodontinėmis kapomis dirba jau trečius metus ir pasiekia puikių rezultatų. Vienas didžiausių jų privalumų – ne tik estetika, bet ir kombinacinės galimybės: jei atvejis sudėtingesnis, kapas galima derinti su breketų sistemomis.
Negana to, dar nepradėjus gydymo, galima priimti sprendimus ir koreguoti būsimą gydymo eigą. Pacientus džiugina ir tai, kad prireikus ilgesnio gydymo, korekcinės kapos papildomai nekainuoja.
Kapos ir alergija
Dantų kapos pristatomos kaip iš didelį biosuderinamumą turinčių medžiagų pagaminta gydymo priemonė. Ar tikrai jos nesukelia alerginių reakcijų?
Kirlys teigia, kad viskas kiek sudėtingiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. „Jeigu alergija kyla gydymo eigoje, labiausiai tikėtina, kad ši reakcija kilo dėl elastinių gumyčių, kabliukų ar kitų pridėtinių dalių. Pačios kapos techniškai neturėtų to sukelti. Mano pacientams dažniau pasitaiko, kad kapos pabraižo burnos gleivinę. Tokiu atveju gali užtekti pakoreguoti trinančią kapos vietą su manikiūrinėmis žirklutėmis ar dilde. Turiu pacientę, kurią alergizuoja metalas. Ją gydome kapomis ir kabliukus dedame iš kompozito. Neturi jokių nusiskundimų, gydymas labai sėkmingas ir nekomplikuotas“.
Kapų sistemų skirtumai
Šiandien ortodontines kapas kuria ne vienas gamintojas. Kapos labai skiriasi savo pjovimo linija. Tai lemia daugiau, nei tik estetiką: nuo kapų struktūros priklauso visa gydymo eiga: kiek žingsnių reikės gydymo metu, kiek bus naudojama papildomų aparatų, kokia bus kapų spaudimo jėga.
„Dažniausiai taikomas nematomumo principas: kapos kerpamos pagal dantenų liniją. Vis dėlto, toks modelis teikia perpus mažiau jėgos. Tai reiškia, kad prireiks daugiau retencinių elementų, o pats gydymas planuojamas mažesniais žingsniais. Tuo tarpu, kai kerpama tiesi linija, pavyzdžiui, Airnivol kapų atveju, naudojamas vidutinis retencinių elementų kiekis. Šių kapų jėga – vidutinė. Taip pat yra kapos, kurios kerpamos 2 mm. virš dantenų linijos, pavyzdžiui, Clearcorrect kapos. Jų spaudimo jėga didesnė, jos naudojamos labai sudėtingiems atvejams koreguoti“- apie kapų įvairovę pasakoja R. Kirlys.
Ar kapos gali viską?
Kirlys atviras: kapos ne visagalės. „Vienas didžiausių kapų minusų – naudojant kapas, gali būti problemų su dantų pritraukimu. Jei padėtis sudėtinga, geriau padeda kitos ortodontinės sistemos“. Nors plastikas kol kas nepajėgus atlikti visų judesių, kapos sėkmingai derinamos su breketų sistemomis, mikroimplantais.
Gydytojas supažindino su galimais komplikacijų veiksniais:
Gyvenimas po kapų
Webinaro pabaigoje paliesta dar viena aktuali tema – ko tikėtis, užbaigus gydymą kapomis.
Ši situacija pažįstama tiek gydytojams, tiek pacientams: dėl nepakankamos burnos higienos po breketų nuėmimo, emalis neretai būna demineralizuotas. Ar tas pats laukia ir po kapų nešiojimo?
„Pacientams sakau: jei dantis valo blogai, iš jų padarys kompostą“- šmaikštauja R. Kirlys. Dėvėjimo metu, kapos trinasi į dantų paviršių. Jeigu dantys valomi prastai, į kapų vidų patenka kenksmingos apnašos, kurias išvalyti iš kapų – sudėtinga. Ortodontas priduria, kad, jei dantys silpnesni, į kapas galima dėti remineralizuojančius aparatus, taip pat pacientams rekomenduojama dažnesnė profesionali burnos higiena.
Dar vienas svarbus akcentas – retencija. Kaip ir po breketų, taip ir baigus kapų nešiojimą, suteikiami retenciniai aparatai. Jų nešiojimas yra būtinas. „Galime pasidžiaugti, kad turėdami individualią sistemą, saikingai plečiame dantų lankus. Dantų padėtį judiname lokaliai, todėl nuėmus kapą, paciento dantų padėtis neima grįžinėti atgal. Rezultatas stabilesnis“- kapų privalumais džiaugiasi R. Kirlys.