2020. 10. 2

Nuo A iki Z apie periimplantitą - E. Vindašiūtės-Narbutės ir A. Puišio webinare

Startavo gydytojams odontologams skirta profesionalų diskusijų rubriką. Šio susitikimo metu gydytojai periodontologas A. Puišys ir odontologė Eglė Vindašiūtė-Narbutė kalbasi aktualia periimplantito komplikacijų tema. Kokios pagrindinės rizikos ir ar įmanoma to išvengti?

 

Implantacijos (ne)sėkmės

Šiuolaikinė dantų implantacija – labai sėkminga procedūra. Šiandien implantai prigyja daugiau, nei 99 proc. atvejų. Įgūdžiai, technologijos ir žinios garantuoja sėkmę. Tačiau implantai sriegiami vis aktyviau. Jų daugėja, todėl natūralu, kad daliai pacientų  atsiranda komplikacijų.

Periimplantitas – tai komplikacija, kelianti rimtą grėsmę dantų implantui. Periimplantitas atsiranda ne iš karto įsriegus implantą, o po kurio laiko. Iki 2010 m. šių atvejų buvo net dešimt kartų daugiau, nei po 2010-2012 m. Anot A. Puišio, tai – natūralu. „Pradėjus moksliškai analizuoti faktorius ir veiksnius, kurie įtakoja ilgalaikį rezultatą, periimplantitų skaičius ženkliai sumažėjo. Šiandien tai savotiška egzotika“. 

Puišys teigia, kad iki šiol šimtaprocentinio sutarimo dėl periimplantito apibrėžimo nėra. „Paskutinė klasifikacija, kurią patvirtino Europos odontologų asociacija, yra tokia: turime intensyvų, uždegiminį dantenų kraujavimą ar pūliavimą. Dantenų kišenės gylis didesnis nei 6 mm, o kaulo netekimas – daugiau nei 3 mm rentgeno nuotraukoje“. Tiesa, gydytojas priduria, kad teorija ir klinikinė praktika gali skirtis.

Rizikos veiksniai

State Of Gum Disease 4 ImplantPeriimplantito atvejis

Periimplantito rizikos veiksnių sąrašą patenka tiek neatidus gydytojo darbas, tiek neoriginalios implanto detalės. Vis dėlto, E. Vindašiūtė-Narbutė ir A. Puišys akcentuoja, kad saugantis nuo komplikacijų, labai aktualus yra paciento įdirbis. Periimplantitas dažniau išsivysto į periodonto ligas linkusiems pacientams, tačiau čia svarbūs ir kiti veiksniai: „Rūkymas, diabetas ir polinkis periodonto ligoms didina komplikacijų rizikas. Tai – didelis rizikos veiksnys. Rekomenduojame pacientams atsisakyti rūkymo, nes tai labai trumpina implanto tarnavimo laiką“.

Diskusijos metu paaiškėjo gana netikėtų faktų. A. Puišys įspėja, kad komplikacijas gali sukelti net... tarpdančių siūlo naudojimas. „Ilgą laiką buvo sakoma, kad prie implantų būtina naudoti siūlus. Panašu, kad yra priešingai. Anksčiau implantai buvo mažiau technologiškai pažangūs ir sriegiami atmestiniau. O šiandien implantas įsukamas giliau. Dantenos storos ir jos prikimba prie protezo paviršiaus. Tarpdančių siūlas šiuo atveju tą sukibimą suardo. Siūlas tokiu būdu traumuoja dantenas ir didina periimplantito riziką“.

Kas lemia sėkmę?

Webinaro metu gydytojai nemažai dėmesio skyrė sėkmės veiksniams. Implantacijos sėkmę įtakoja visuma: kaulas, dantenų būklė bei storis, implantų savybės ir protezavimas. Gydytojai įsitikinę: lūžį sėkmingame gydyme lėmė tobulėjančios implantų sistemos. Čia svarbiausia – jungtis, dizainas, lydinys ir paviršiaus padengimas. Inovacijų dėka, bakterijų patekimo rizika sumažinta iki minimumo, speciali technologija gerina prigijimą.

Diskutuojantys gydytojai trumpai aptarė periimplantito gydymo technika. Iki šiol nėra vieningo sutarimo, ar iš tiesų verta naudoti lazerį. A Puišys: „lazerio nendaudoju, nors neturiu kategoriškos nuomonės. Esami tyrimai nerodo, kad lazeris – kažkuo pranašesnis už Perioflow sistemą, kurią naudoju ir aš“.

Webinaro pabaigoje A. Puišys pasidalino trimis patarimais, kurie leis sumažinti periimplantito riziką net 80 proc.:

  1. Labai kruopštus paciento paruošimas higienos prasme: ne tik profesionali burnos higiena prieš implantaciją, bet ir dantų priežiūros įgūdžių diegimas.
  2. Maksimalių sveikatos veiksnių sukūrimas iš gydytojo perspektyvos (atidus darbas, paruošimas procedūrai, kokybiški, originalūs dantų implantai bei protezai).
  3. Kai atliktas kokybiškas implantavimas ir protezavimas – valantis implantuotus dantis nenaudoti siūlo.
Atgal į naujienų sąrašą

Užpildykite formą